Легкий рум’янець – ознака здоров’я. Але почервоніння на щоках, крилах носу та підборідді погіршують загальний тон шкіри та сигналізують про негаразди у роботі капілярів.

Що таке купероз?

Здорові судини можуть розширюватися, коли необхідно посилити кровообіг, та звужуватися, коли така потреба зникає. При куперозі стінки вражених судин втрачають цю здатність. І в результаті під тиском крові судини розширюються більше, ніж у нормі, а звузитися назад вже не можуть.

Чітко виступаючі на обличчі судини та судинна сітка, які зазвичай турбують власників чутливої шкіри, з’являються через порушення у роботі капілярів, а саме через зниження еластичності їхніх стінок. Це не тільки погіршує загальний вид шкіри, але і порушує процеси мікроциркуляції та її живлення. Зазвичай купероз проявляється на щоках, крилах носу та підборідді. На шкірі з’являються гілочки, розширенних та втративших свою еластичність, дрібних кровоносних судин. Порушується еластичність судин та з’являється застій крові. Почервоніння може триматися від декількох хвилин до декількох годин та розповсюдживатися на область шеї та декольте.

Якщо стан не коригувати, купероз переходить у наступну стадію – розацеа – застійний дерматоз з ділянками запалення та інфільтрації, і в такому випадку вимагає серйозного лікування у дерматога.

 Хто винен?

Причини виникнення куперозу бувають різними: від спадкової схильності (що найчастіше виникає  у власниць світлої і чутливої шкіри – капіляри цих типів знаходяться найближче до поверхні) та аутоімунних процесів до впливу харчування, способу життя та некоректного догляду. Сильні перепади температур, бані, сауни, переохолодження шкіри, УФ-промені, вмивання льодяною водою – головні зовнішні фактори, які викликають купероз. Також на порушення еластичності капілярів прямо впливають куріння та алкоголь (судинорозширюючі та судинозвужуючі шкідливі звички), надмірне вживання кави та гострої їжі, стрес (підвищує тиск, через що стінки судин пошкоджуються), гормональні зміни під час вагітності, у період менопаузи, під час прийому гормональних контрацптивів та косметичні процедури.

Профілактика куперозу

У першу чергу варто переглянути своє харчування та прибрати гострі спеції, алкоголь, паління, гарячу їжу та напої, оскільки вони впливають на розширення судин. Це особлико актуально для тих, у кого є генетична схильність до куперозу. Також важлива профілактика стресу, так як часті та довготривалі нервові перенавантаження та стресові стани можуть стати причиною захворювання. Через них відбувається викид у кров катехоламінів, які у свою чергу, звужують судини, в результаті чого підвищується тиск крові у периферичних дрібних судинах.

У догляді за шкірою потрібно відмовитися від будь-яких маніпуляцій, які пов’язані з переохолодженням або перегріванням. Це парові ванночки, косметичний лід, тоніки зі спиртом, кріотерапія. Також не слід відлущувати шкіру скрабами та агресивними пілінгами.

Особливу увагу слід приділити вітамінотерапії: аскорбінова кислота (витамін С), рутін (вітамін Р), ніацинамід (вітамін РР), вітамін К та Е для нормалізації тонусу судин, укріплення їх стінок та зниження проникливості. Також корисні ретиноїди для ущільнення шкіри.

При куперозі протипоказані: плівкові маски, пілінги, засоби на основі спирту, ментолу, м’яти, гвоздики, евкаліпта. Небажано при куперозі навіть застосування косметичної глини. Важливо зволожувати шкіру і не дозволяти їй пересихати. Після вмивання треба не витирати, а промокати рушником обличчя. Не проводити механічне чищення iшкіри. При підборі косметики слід орієнтуватися на продукти для чутливої ​​шкіри.

При куперозі рекомендовані:

Лікування

Лазеротерапія – це найбільш сучасний ефективний метод лікування куперозу. Лазер безболісно, ​​не травмуючи шкіру, не залишаючи рубців видаляє розширені судини. Лазерна енергія вибірково поглинає оксигемоглобін і гемоглобін судин шкіри – це призводить до склеювання судин, а потім до поступового їх розсмоктуванню. Текстура шкіри при цьому не змінюється, рубці не формуються.

Видалення розширених судин лазером, як правило, одноразова процедура. Після неї на шкірі не залишається жодних слідів або ран, можлива поява невеликих синців, які розсмоктуються протягом тижня після процедури.

Але видалення окремих осередків куперозу не оберігає від можливості появи нових розширених судин. Якщо вплив факторів, що призвели до виникнення куперозу, зберігається, рецидив його проявів рано чи пізно виникне. Тому дуже важливу роль відіграє профілактика.